Inapoi la arhiva

HOMEFORUMCOMPETITIISHOPPINGGALERIE FOTOCONTACT

Vicecampioana Romaniei la handbal feminin, Rulmentul Brasov, a remizat in deplasare, pe terenul formatiei Itxako, 23-23, in mansa-tur a semifinalelor Cupei EHF. Meciul a fost echilibrat, echipele studiindu-se reciproc. Pana la pauza, jocul a fost destul de slab pentru o semifinala de Cupa EHF, cu Itxako la conducere, 12-10. Cu 15 minute inainte de final, Rulmentul conducea la limita, 17-16, dupa un gol al sarbatoritei zilei, Simona Gogarla, care a implinit 34 de ani. Avantajul a fost marit de Barbosa, 18-16, fiind pentru prima data cand echipa antrenata de Herbert Muller s-a detasat la doua goluri. In minutul 56, formatia iberica a egalat, 22-22, Amariei a readus Rulmentul in avantaj (23-22, min. 58), dar tot ea a ratat trei ocazii consecutive ulterioare. Itxako a egalat cu 29 de secunde inainte de final, 23-23, acesta fiind si scorul final al confruntarii. Marcatoarele echipei Rulmentul au fost Barbosa 8 goluri, Galca, Stanca 7, Amariei 3, Alexandrescu 2, Vintila, Gogarla si Barcan cate unu. Interul Carmen Amariei s-a accidentat destul de grav la antrenamentul oficial al Rulmentului. Investigatiile medicale au relevat o fractura la metatarsienele piciorului stang, dar jucatoarea a facut eforturi de a intra pe teren si a ajuta echipa in disputa din Spania. De la Itxako unde joaca de patru sezoane si fosta componenta a nationalei noastre Cristina Mihai (3 goluri) s-a remarcat Alberto, cu 8 reusite.
Returul va avea loc pe 18 aprilie, la Brasov, de la ora 18.00.

CHAMPIONS LEAGUE

13.04.2009
In cel de-al doilea meci al semifinalelor Champions League, Hypo Viena  invinge Gyori ETO Audi KC cu scorul de 26 - 25 dupa o partida disputata cap la cap de la inceput si pana la sfarsit. Se anunta un retur de foc pe terenul unguroaicelor pe 19 aprilie.

13.04.2009

DEZAMAGIRE!                                                                                                                                  Cu toate sperantele puse in campioana Romaniei, Oltchim Ramnicu Valcea a reusit in mansa tur a semifinalelor Champions League doar sa dezamageasca. Intr-o sala Traian, plina de suporteri infocati jucatoarele Viborgului au condus ostilitatile inca din primul minut, conducand pana la pauza (scor 16 - 11) si cu sase goluri. In repriza secunda, o tresarire a Oltchimului a redus diferenta la doar trei goluri dar danezele si-au continuat  excelent prestatia  din teren nelasand nici o sansa elevelor lui Radu Voina. Scorul final, 28 - 34 nu lasa aproape nici o sansa sportivelor noastre in vederea partidei retur din Danemarca.

Am facut un meci slab. Greselile individuale ne-au costat, iar la acest nivel nu se iarta nimic.                        (Radu Voina antrenor Oltchim Ramnicu Valcea)

CS Oltchim Ramnicu Valcea-Viborg HK 28-34 (11-16)
Oltchim: Elisei 6 (2),  Maier 5, Puscasu 5 (3), Luca 4, Meirosu 3, Manea 3, Lecusanu 2 (1).

Viborg: Mikkelsen 7, Jurack 6 (3), Varzaru 5, Lunde 5, Skov 5, Althaus 4, Lund Nielsen